Porady

Jak zrobić tradycyjną kapustę kiszoną w domu – krok po kroku

Kiszona kapusta to jedno z flagowych, polskich smakołyków. Jak ją przyrządzić i co będzie do tego niezbędne? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy w niniejszym artykule.

Od czego zacząć kiszenie kapusty? Jak przebiega ten proces?

Zanim przystąpisz do samodzielnego kiszenia kapusty, koniecznie zaopatrz się w beczkę z kamionki lub drewna, ceramiczny garnek, plastikowe wiaderko, a także worki do kiszenia kapusty i szklane słoje, w których będzie ona przechowywana.

Jak zrobić kapustę kiszoną?

Zaczynamy od oczyszczenia kapusty, a następnie jej podzielenia i poszatkowania. Można do tego celu użyć noża lub szatkownicy (przy dużych porcjach). Następnym krokiem jest przygotowanie wspomnianego garnka z kamionki i wiaderka. W tym ostatnim umieszczamy kapustę, ewentualnie marchew i przyprawy, takie jak np. kminek. Surówkę należy umieszczać warstwowo, obsypując ją co kolejny kilogram masy jedną łyżką soli. Następnie część warzyw należy przełożyć do beczki, po czym ugniatamy ją kulą do ucierania lub ubijakiem, który wcześniej należy wyparzyć.

W kiszeniu kapusty ugniatanie to podstawa

Dlatego ważne jest, aby robić to na tyle skutecznie, aby warzywo puściło soki. To dzięki nim jest ona chroniona przed dostępem powietrza. Na koniec warto umieścić na jej powierzchni całe liście kapusty, po czym całość trzeba przycisnąć drewnianym denkiem i wyparzonym kamieniem. Beczkę można dodatkowo owinąć dużą gazą lub ścierką. Dzięki temu łatwiej zabezpieczmy ją przed muszkami. Na koniec przekładamy kiszonkę do wyparzonych słoików, ugniatamy ją i zalewamy sokiem. Kapustę należy przechowywać w chłodnym miejscu.

Uwaga! Proces kiszenia trwa około 10 dni i powinien odbywać się w temperaturze pokojowej. Beczkę można umieścić w zlewce, gdyż kapusta wraz z sokami zwiększa swoją objętość. Należy również pamiętać o odprowadzaniu gazów przy pomocy wyparzonej kuli do ucierania.

Skąd wziąć dobrą kapustę kiszoną?

Jeśli ktoś nie może sobie wyobrazić domowych obiadów bez tego wyjątkowego przysmaku, to może wejść na stronę delikatesy.ufukiera.pl. Znajduje się tam jedyna w swoim rodzaju kapustę kiszoną Magdy Gessler. To idealna propozycja dla osób, które chcą rozsmakowywać się w tradycyjnej kuchni polskiej i jednocześnie nie mają czasu ani doświadczenia, tak potrzebnych do jej przygotowania. Kapustę można wykorzystać w roli surówki lub dania głównego (np. bigosu).

Jednym słowem, kapusta kiszona w słoikach to produkt, bez którego trudno sobie wyobrazić kuchnię staropolską. Jesteśmy przekonani, że jej naturalny smak przypadnie Państwu do gustu.

Możliwość komentowania Jak zrobić tradycyjną kapustę kiszoną w domu – krok po kroku została wyłączona